Gebelik Sürecinde Neden Folik Asit Kullanmadım ?

Elhamdülillah yeni yazımı kaleme alırken, geride bıraktığım onca sıkıntılı günlere nazaran çok daha iyi hissediyorum kendimi.En önemlisi dinç bir insanım.Tabiki hamilelik öncesi gibi değilim ama uzun süredir kendimi hiç bu kadar iyi hissetmemiştim.Mesela eşim eve gelmeden yemeklerimiz hazır.Bu uzun süredir görülmemiş birşey 😉 Uzun süreden kastım 6 aylık bir süreç.Nasıl başardım bilmiyorum ama babannemin (biz ebe diye hitap ederiz ) meşhur topalak aşından yaptım.Bir kase tadına baktım bile.Yanına da instagramda takip ettiğim Nermin Yazılıtaş hanımın tarifi ile  pırasa yemeği…Yeşil sebzeler bir hamile için olmazsa olmaz gıdalar.Hem hafif besinler hem de kan yapımı için çok gerekli.Sizde benim gibi doktorunuzun verdiği folik asit, vitamin, demir, kan hapı gibi ilaçları kullanmıyorsanız şayet…Kullananlar içinde gerekli tabi ama kullanmayanların, tükettiği gıdalara daha çok dikkat etmesi gerekiyor.Hem kendinizin, hem de içinizde büyütülen miniğin buna ihtiyacı var.

Evet ! Gelelim derin konumuza.Daha önceden kaleme aldığım yazımda bahsetmiştim.6. haftamın içinde iken doktorumuzun kan değerlerime bakmadan reçeteye folik asit yazdığını ve benim  şüpheyle yaklaşıp kendimce derin bir araştırma yaptığımı.Şimdi benim gibi bir yol arayanlara fikir olması hasebiyle bu süreçte edindiğim bilgileri sırayla yazmaya çalışacağım.Vereceğim bilgiler google amcanın kıyıda kalmış, bilimsel içeriği olmayan verileri değildir.Belki birileri için uyanış olur yada uyanan kişinin bazı şeyleri sorgulamasına vesile olur niyetiyle böyle bir yazı yazma gereği hissettim.

Gebeliğimin 7.haftasında iken doktorun verdiği reçeteye, yol boyunca uzun uzun baktık eşimle.Yakın bir zamanda hamilelik sürecinden geçmiş annemi arayıp, muayenede yaşadıklarımızı anlattım.Doktorun folik asit verdiğini, kendisinin kullanıp kullanmadığını sordum.Annem gebeliği süresince hiçbir ilaç kullanmadığını, 9 ay boyunca istifra ettiği için çok ağrılı günlerinde sadece haftada 1-2 kez serum aldığını, bunun dışında birşey kullanmadığını söyledi.Evet gerçekten 8 yıl önce dün doğum yapmış annem, gebelik sürecinde 10 kilo zayıflamıştı,hamile iki canlı olduğu için daha çok yemeli safsatasını uygulamamış, kilo almak yerine aksine, doğuma girmeden on kilo zayıflamıştı ve 20.03.2011’de kardeşim  çok sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.8 yaşına kadar da birkez bile hastane yüzü görmedi.Demekki neymiş, yeterli ve dengeli beslenmeli, kilolu bayanların hem sağlığı için hem de doğumu kolay olması için, hamilelikte kilo almak yerine aksine zayıflamalı. İşte benim masum annem, meğer gizliden Aidin Salih’in sesine kulak vermiş.İstemeden de olsa vücudu onu tüm zararlı tehlikelerden uzak tutmuştu.İşte Rabbim’in geniş rahman ve rahim sıfatı…Bizim bilmediğimiz nice sırlı donanımları yerleştirmiş vücudumuza.Yeni bir canlıya hizmet eden vücudumuzu tüm zararlı maddelerden korumak için, gizli bir korunma tesis etmiş.Yaşarken hissediyorsunuz işte tüm bunları.

Evet, kendisini örnek aldığım annem kullanmamıştı.Bu kısım tamam. Bizde bu sürede kan tahlillerimizi yaptırmaya devam ettik ve kan değerlerimde folik asit değerimin normal çıktığını gördük.Hatta çok şükür ki tüm değerlerim gayet güzeldi.Mutlu olmuştuk.Kan değerlerimde folik asitin düşük çıktığını görseydik iyice aklım karışacak, karar vermekte daha çok zorlanacaktım.Fakat şu var ki doktorların her gebeye folik asit yazmasının da bir sebebi var.Gerçekten folik asit öyle umursanmayacak, göz ardı edilecek birşey değil.Çünkü folik asit, NTD adı verilen ve omurgada açıklık (spina bifida) ve beynin gelişmemesi (anensefali) gibi sorunları engellemektir.

Folik asit bu kadar önemliyken, gebelik sonrasında öğrendiğim birşey var ki bazı kadınlar, gebe kalmadan önce folik asit kullanmaya başlıyorlar ve gebeliğin belli bir dönemine kadar da kullanmaya devam ediyorlarmış.Şaşırmıştım ! Ben gebelik öncesinde hiç folik asit kullanmadım ki !!! Bu noktada videolarını izlediğim bir doktor imdadıma yetişti. Şu 1.5 dklık videosunu izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Birçok doktorunda söylediği gibi; en sık görülen düşük nedeni, fetusun gelişimindeki anormalliklerdir. Çalışmalar, düşüklerin birçoğunun kromozom (genetik) anomaliklerine bağlı olduğunu göstermiş.Yani kısaca diyebiliriz ki, rahminize tutunmuş ve gelişmeye devam eden bebeğiniz Allahın izniyle zaten sağlıklı.Ve sizin sağlıklı değerleriniz ile hayata tutunmuş.Vücudunuzda normal olan bir değerle var edilmiş bir bebeğin varlığı ortada iken, bundan sonrası için vücudunuz için gerekli vitaminleri neden yapay gıdalarla vücudunuza alasınız ki? Folik asit bakımdan zengin güzel ülkemizde, korkuyla yada korkutulduğumuz şu zamanda, bu değeri doğal yollarla almamız mümkün değil mi ? Yapay olarak aldığımız bu ilacın vücudumuza hiçbir zararı yok mu peki ?

İşte kafamda türettiğim milyonlarca sorulardan birkaçı.Tüm sitelerin folik asiti mutlaka kullanmalısın söylemleri, etrafımdaki herkesin mutlaka folik asit kullan uyarımları…Şuan dışarıda satılan sebze ve meyvelerin ilaçlı olduğu, zaten doğal olmadığı, doğal olmadığı için yiyeceklerle folik asitin dışarıdan alımın çok zor olduğu, bu nedenle mutlaka ilacını kullanmalısın ikazları… İster istemez beni de korkutuyordu tüm bunlar.Bebeğimizin beyin gelişimin tamamlanamama korkusu şüpheye düşürüyordu insanı.Her bireyde olduğu gibi bizde, azaları tam ve akıl sahiplerinden, bize göz aydınlığı olacak temiz bir nesil istiyorduk.Fakat sonra tüm korkularım kendini teslimiyete bıraktı.Aşağı yazacağım bilgileri araştırdığımızda kesin karar vermiştik.Folik asit kullanmayacaktım.

Evet ! Biyolog Stephanie Seneff, gebelikte  alınması tavsiye edilen folik asit desteği ile glifosat arasındaki ilişkiyi şu videoda açıklıyor.Videoda türkçe çevirisi mevcut.

Yazılı metni ile okumak isteyenleri  vitamingiller sitesine yönlendireyim. Özetle diyebiliriz ki biyolog,yapay folik asit kullanımını desteklemiyor, yarardan fazla zarar getirdiğini, gebelikte yüksek folik asit mazuriyeti doğacak çocukta otizm riski oluşturduğunu dile getiriyor.

Diğer edindiğim bir bilgi ise Dr. Aidin Salih’in Gerçek Tıp kitabından. Kitabının 367. sayfasında yer alan, Hamilenin Beslenmesi bölümünde şu cümlelere yer vermiş.

Bütün hamilelere rutin olarak Rekombinant-DNA folik asit vitamin ve kan yapıcı ilaçlar verilmektedir. En zengin folik asit kaynağı Hurma olduğu halde yapay folik asit verilmesinin anlamı nedir? Bir ülkede bol yeşil yapraklı sebze ve meyve bulunuyorsa ve 12 ay boyunca güneş ışığı varsa nano-gen teknolojisi ürünü yapay vitaminler neden verilir?

Sağlıklı ortamda yaşayan, sağlıklı hamilelerde bile hemoglobin ve demir düşüklüğü gözlenmektedir.Bu durumun hamile için zaruri olabileceğini düşünmeyerek bütün hamilelere demir içeren ilaçlar verilmektedir.Halbuki gereğinden fazla alınan demir iyonları metabolizma unsurları ile reaksiyone girerek oksidatif DNA hasarına yol açar.Metallerin aracılık ettiği oksidatif DNA hasarının kanserde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir.

Hamilede, özellikle ceninde aşırı miktarda biriken demir karaciğer sirozu, diyabet, ten renginde koyulaşma, kalpte büyüme ve tahribat gibi sorunlara yol açar.Ayrıca, ceninin beyin gelişimini engeller, doğduktan sonra agresif davranışlara, ani ve sert tepkilere ve hiperaktiviye neden olabilir.

Doğumun rahat olması, doğumdan sonra sütün temiz ve yeterli olması için ilk 4-5 ay beslenmede meyve, sebze, yeşillik, doğal bal, pekmez, taze kırılmış tuzsuz badem, fındık, fıstık, ceviz gibi kuru yemişler yer almalıdır.Kalsiyum, vitamin ve protein ihtiyacını, semizotu, ıspanak, roka, tere, dereotu, brokoli, kişniş, hindiba, ısırganotu, turp yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzelerden, haftada 3-4 defa mizacına uygun et veya balıktan; hurma, enginar ve tahinden karşılamak gerekir.Yeşil sebzede bulunan kalsiyum canlıdır ve proteinlerin hazmı kolaydır, klorofil kandaki hemoglobine benzediği için kansızlığa iyi gelir.Yeşil sebzelerdeki organik asitler aktif temizleyici olduğu için rahmi ve doğum yollarındaki kasları kireçten; damarları tıkanıklıklardan temizler.Hamileliğin son 2 ayında hurmayı artırmak rahmi güçlendirir ve kaslara esneklik verir.

İşte  görüldüğü gibi folik asit aslında bir çeşit B grubu vitaminlerinden.Biz genellikle folik asit olarak biliyoruz ama literatürde B9 vitamini olarak geçiyor.Özellikle yeşil yapraklı bitkilerde yaygın olarak görüldüğü için folik asit isim verilmiş.Stephanie Seneff ve Aidin Salih’in söyledikleri birbiri ile bağdaştığı için ben yapay olan bir maddeyi almaktan vazgeçtim.Aslında sadece folik asit ilaçlarını değil, diğer vitamin, demir ve kan ilaçlarını da gebeliğim sürecinde kullanmadım.Gebeliğimin yaklaşık 5.5 ayına kadar iştahsızlığımdan dolayı gıda olarak tam istediğim gibi beslenemedim ama mideme iyi geldiği için genel manada yeşillik tükettim.Sabah kahvaltılarında limonlu roka ve tereyi bol bol yiyordum.Hatta çiğ ıspanak yaprağını yemek, bana inanılmaz lezzetli geliyordu.Sabahları haşlanmış yumurta yemeyi ihmal etmedim.Diğer öğünler zaten sadece makarna ve haşlanmış patates yiyebiliyordum.Diğer yiyecekleri midem pek almıyor, midemi ağrıtıyordu. Mide ağrılarımdan dolayı kendimi toparlamam epey zaman aldı ve bu sürede kan değerlerim epey düştü fakat yine Aidin Salih’in ilaçsız önerileri ile son 2 haftadır daha iyi seviyedim.Bunu da ayrı bir post olarak yayınlayayım.Bakalım gerçekten ilaçsız izlediğim yol ile kan değerlerim yükseldi mi ? Haftaya yaptıracağım kan değeri testi ile herşey belli olacak 😊

Özetle diyebiliriz ki; yukarıda Aidin Salih’inde belirttiği gibi yapay folik asit, b12 vitamini yada diğer vitamin ilaçlarını kullanmadan doğal yollarla bu açığı kapatabiliriz.Hassasiyet gösterip dikkat etmek bizden, takdir Allah’tan.Biraz tevekkül biraz sabır…

 

 

 

Reklamlar

Gebelik Sürecinde Neden Folik Asit Kullanmadım ?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s